Іспит на рівень володіння державною мовою

 ispyt-derzhavna

Із 13 січня 2022 року в Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти стартує іспитовий майданчик, на якому посадовці із усієї держави та особи, що претендують на громадянство України матимуть змогу скласти іспит на визначення рівня володіння державною мовою. Організовує іспит Національна комісія зі стандартів державної мови, з якою укладено договір про співпрацю; вона також надає завдання та видає державні сертифікати.

Для складання іспиту на визначення рівня володіння державною мовою інститут як іспитовий майданчик згідно з нормами Національної комісії із стандартів державної мови має всі необхідні складові: сучасний спеціально обладнаний комп’ютерний клас та додаткове технічне спорядження для досягнення максимальної об’єктивності під час складання іспиту. Задля забезпечення прозорості й доброчесності весь процес екзамену фіксується відеокамерою в аудиторії та вебкамерами на кожному з комп’ютерів. Доступ до аудиторії, де відбувається іспит, матимуть тільки технічні інструктори , визначені й сертифіковані Національною комісією зі стандартів державної мови. Вони одночасно стежать за тим, щоб особи, які проходитимуть це випробування, не використовували технічних чи будь-яких допоміжних засобів, які можуть вплинути на результати іспиту. Не дозволяється використовувати під час іспиту ніякі гаджети, додаткову літературу, користуватися послугами сусідів чи інструктора.

Часу для іспиту відведено всього 30 хвилин: 20 – на виконання тестових завдань (їх є 29) та 10 – для запису монологу на запропоновану тему. Час регулюється електронною системою. Правильність відповідей на тести визначається комп’ютерним способом. Друга складова іспиту (монолог) перевіряється у відеозаписі, який потрапляє на скриньку екзаменатора (екзаменаторів визначає Нацкомісія) методом випадкового вибору в межах усієї України.

Реєстрація на іспит відбувається у електронній формі за лінком на сайті Нацкомісії зі стандартів державної мови. Інформація про дату і час екзамену буде виведена користувачу в особистому кабінеті вже після реєстрації.

Перша сесія іспитів на рівень володіння державною мовою проходитиме в ЗІППО вже 21 січня. Групи осіб, що складатимуть іспит, формуються електронною системою Національної комісії зі стандартів державної мови щомісячно . Таким чином, це  унеможливлює зовнішнє втручання у порядок формування черги здобувачів. О дночасно складатимуть іспит по 5 осіб, упродовж визаченого заздалегідь дня скласти його зможуть від 15 до 30 людей.

Система іспитування складена таким чином, щоб виключити можливість упередженого оцінювання. Відповіді на тестові запитання (29 тестів, максимальна оцінка – 44 бали) оцінюються одразу електронною системою, після складання іспиту , здобувач зможе побачити свій результат у особистому кабінеті зразу ж.

Творче завдання – монолог (максимальна оцінка 18 балів) оцінюється екзаменаторами подібних центрів тестування з інших регіонів України. При цьому оцінювання проводиться анонімно, екзаменатори не знають прізвищ осіб, роботи яких оцінюють. Монолог записується на відеокамеру. Він повинен складатися з 15-20 речень на одну із запропонованих тем (їх буде дві на вибір ). Час, який відводиться  для відеозапису,  складає 10 хв. Під час монологу особа повинна чітко дивитися в камеру, не читати свій монолог, стежити за тим, щоб упродовж монологу було чітко видно обличчя (інакше робота не може бути оцінена). Також варто пам’ятати про те, що після завершення монологу слід спочатку зупинити відеозапис, і тільки після того вийти із екзаменаційної програми. Коли монолог буде оцінений, претендент так само отримує результат в особистий кабінет. Якщо стався якийсь технічний збій, то після погодження з Нацкомісією можна ще раз записати монолог, але це вже буде нова тема.

Екзамен з визначення рівня української мови для держслужбовців є безкоштовним. У подальшому буде запущено подібну систему для складання іспиту на визначення рівня володіння державною мовою для осіб, які претендують на набуття українського громадянства. Для них він буде платним.

Особа, яка не склала іспит, має право на повторне перескладання через 4 місяці. У разі успішного складання екзамену здобувач отримає державний сертифікат про рівень володіння державною мовою .

Корисні лінки для інформації:

Національна комісія зі стандартів державної мови

Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»

Електронна реєстрація на державний іспит

Відповіді на найбільш поширені запитання

Зразок екзаменаційного завдання

https://mova.gov.ua/news/tehnichnij-zbij-algoritm-dij

https://mova.gov.ua/news/hto-nadaye-rozyasnennya-shchodo-proceduri-ispitu

https://mova.gov.ua/news/yak-pravilno-zapisati-video