Школа молодого словесника – шлях до педагогічної майстерності

Нещодавно на базі Рахівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 відбулося засідання Школи молодого словесника, керівником якої є методист управління освіти, молоді та спорту Т.М.Федосенко. Завдяки її педагогічному досвіду, професійній майстерності такі семінари проходять на високому рівні. Мета, яку ставить перед собою Тетяна Миколаївна, – якісне забезпечення процесу становлення молодих педагогів. Головні завдання – зорієнтувати молодого вчителя-словесника в навчально-виховному процесі, надати практичну допомогу в оволодінні методики та фахової майстерності.

Учасники зібрання представляли майже всі навчальні заклади Рахівського району.  Засідання проводилося у кабінеті української мови та літератури з сучасним мультимедійним обладнанням. План роботи мав насичений та цікавий характер, спрямований перш за все на підвищення фахового рівня, розвиток творчого потенціалу молодого вчителя, удосконалення його майстерності.
Свою роботу вчителі почали з поділу на групи. Кожен учасник представляв себе та висловлював власні очікування, заповнюючи чисту сторінку уявної розгорнутої книги знань. Молоді педагоги зуміли креативно справитися з цим завданням.
Невід’ємною частиною таких методичних заходів є і майстер-класи. На цьому засіданні його проводила лауреат другого (обласного) туру Всеукраїнського конкурсу „Учитель року” в номінації „Українська мова та література” Н.І.Никоряк. Досвідчений педагог на прикладі уроку  української літератури в 11 класі продемонструвала форми і методи роботи з учнями. Кожна група вчителів отримала своє завдання щодо ідейно-художнього аналізу поезії Ліни Костенко „Недумано, негадано...”. Для молодих спеціалістів показ таких уроків сприяє поглибленню педагогічного досвіду.
У процесі підготовки до семінару Т.М.Федосенко залучає до співпраці і старших педагогів. Учитель української мови та літератури В.Б.Шушман підготувала теоретичне питання та презентацію „Шляхи самоосвіти вчителя-словесника”. Увагу молодих колег було закцентовано на важливому аспекті педагогіки – самоосвіті. Адже згідно із Законом України „Про освіту” педагогічні працівники зобов’язані постійно підвищувати свій професійний рівень, педагогічну майстерність, культу. Вікторія Богданівна побажала молодим спеціалістам працювати над собою, бо  це чергова сходинка до педагогічного Олімпу.
 Наступним етапом роботи семінару був практикум „Характер помилок у монологічному висловлюванні”. Тут молодим педагогам довелося плідно попрацювати над учнівськими творами, щоб віднайти та правильно пояснити різні типи помилок.
 Набували практичного досвіду словесники і в такому важливому елементі підготовки до уроку, як мотивація навчання. Вчителям довелося виконати завдання, яке полягало у тому, щоб за даною темою уроку правильно сформувати мотивацію учнів до навчання. Філологи проявили творчий підхід, тому мотивації були різними, цікавими й оригінальними, аж до перегляду уривків із кінофільмів. 
Робота засідання тривала декілька годин. Учасники висловлювали свої враження щодо участі в методичному заході. Але і тут не все так просто. Завдання потрібно було виконати, використовуючи інтерактивну вправу „Сенкан”, а своїми „думками” заповнити до кінця розгорнуту книгу знань. Як виявилося, молодим педагогічним талантам не було меж. Цікавими поглядами відрізнялася колишня призерка районних та обласних олімпіад з української мови та літератури, переможниця Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Т.Шевченку „Ідея соборності України”, а нині вчителька Великобичківської ЗОШ-інтернат І-ІІІ ст. Вікторія Гоголіна, що лише 1 вересня переступила поріг цього навчального закладу. Приємно, що такі творчі й талановиті кадри поповнюють когорту словесників району.
На завершення Т.М.Федосенко як керівник Школи молодого словесника підбила підсумки роботи засідання. Враховуючи побажання молодих колег, визначила завдання на наступний методичний захід.
Організатори семінару сподіваються, що молоді колеги використають у своїй роботі отримані вміння та навички.

В.Б.Шушман,
учитель української мови та літератури Рахівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2