У Закарпатті навчалися надавати першу медичну допомогу

pershameddopomoga1

Надзвичайна ситуація — порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єкті або певної території, акваторії, спричинене аварією, катастрофою, стихійним або екологічним лихом (епізоотія, епіфеотія), застосуванням супротивником сучасних засобів ураження, що призвело або що можуть призвести до людських і матеріальних втрат.

Перша медична допомога — комплекс негайних заходів, які проводяться людині, що раптово захворіла або постраждала від дії зовнішніх факторів до її передачі, в разі потреби, під опіку кваліфікованому медичному персоналу. Рятування потерпілого у більшості випадків залежить від швидкості та правильності надання першої медичної допомоги. Затримка у наданні допомоги може спричинити загибель потерпілого.
За рекомендаціями Глави Адміністрації Президента України від 07.02.2015 № 02-01/482, Міністерства освіти і науки України від 05.03.2015 №359 та Міністерства охорони здоров'я України 19.12.2015 № 359 у Закарпатському ІППО 16 березня проведено цікаву лекцію та практичне заняття з питань надання першої медичної допомоги під час надзвичайних ситуацій лікарем-кардіологом, керівником патронажної служби Обласної організації ТЧХУ Закарпаття, тренером курсів першої домедичної допомоги Гиревим Віктором Васильовичем для вчителів початкових класів, біології та математики.
Основна увага присутніх була направлена на перелік травм, які людина (дитина) може отримати, та перші дії педагога заради термінової допомоги.
1. Усунути дію на організм шкідливих факторів, які загрожують здоров'ю та життю потерпілого (звільнення від дії електричного струму, винесення з отруєної атмосфери, загашення одягу, що палає, витягання з води тощо).
2. Оцінити стан потерпілого, визначити характер та важкість травми, найбільшу загрозу для життя потерпілого та послідовність дій щодо його порятунку.
3. Виконати необхідні для рятування потерпілого дії в порядку терміновості, відновити прохідність дихальних шляхів, зробити штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, іммобілізувати ушкоджені частини тіла, накласти пов'язку тощо.
4. Підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичного працівника.
5. Викликати швидку медичну допомогу або лікаря, організувати транспортування потерпілого до найближчого лікувального закладу.
Поранення. Терміново зупинити кровотечу. Захистити рану від забруднення та інфекції — накласти асептичну пов'язку, за наявності дезінфікуючих засобів (перекис водню, розчин фурациліну, спиртовий розчин йоду тощо) протерти шкіру довкола рани, видалити невеличкі чужорідні тіла тільки з поверхні та довкола рани; якнайшвидше доставити пораненого в лікувальний заклад, суворо дотримуючись правил транспортування для конкретного типу поранення. Не можна промивати рану водою, засипати ліками, змазувати мазями, накладати вату!
Забій. Забезпечити спокій ушкодженому органові, стягнути пов'язкою, прикласти охолоджений предмет.
Розтяжка. Зафіксувати суглоби, прийняти знеболювальне.
Вивих. Накласти холодний предмет; застосувати обезболювання, іммобілізувати кінцівку в положенні вивиху.
Перелом. Терміново іммобілізувати кістки в місці перелому накладанням шин, провести профілактику шоку на загальних засадах; транспортування та, особливо, перекладання повинні бути вкрай обережні.
Здавлення. Накласти джгути, як при зупинці кровотечі, обкласти ушкодження охолодженими предметами, у разі враження кінцівок іммобілізувати їх за допомогою шин, у разі шоку — потерпілого зігріти, можна ввести наркотичні та серцеві засоби.
Таким чином, постраждалому треба якнайшвидше надати ефективну допомогу, від якої часто залежить не тільки тривалість та важкість процесу відновлення його здоров’я, а навіть і життя людини.

pershameddopomoga2

pershameddopomoga3