Україна – Румунія: сусіди чи рідня?

rum 2І те, і інше, звісно. У цьому ще раз переконалися у ході зустрічі в Педагогічному ліцеї імені Тараса Шевченка м. Сігет Мармацієй повіту Марамуреш в Румунії, що гостинно прийняв учасників круглого столу «Про активізацію українсько-румунської прикордонної співпраці в освітній та екологічній сферах». З особливою повагою директор ліцею Василь Куреляк разом з педколективом сприяли тому, щоб усі почувалися, як удома, і щоб взаємна зацікавленість співпрацювати отримала конкретну програму дій сторін, представлених за круглим столом. А це і Союз українців Румунії в особі Миколи Мирослава Петрецького, і Карпатський біосферний заповідник в особі заступника директора Федора Гамори, і Благодійний фонд «Освіта» в особі Мирослави Качур, і Міністерство Освіти Румунії в особі міністерського радника з питань освіти національних меншин Елвіри Кодря, і мерія Сігету в особі помічника депутата Божук Даніели, і Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти, у складі делегації якого були заступник директора Оксана Іваць, професор кафедри менеджменту та інноваційного розвитку освіти Василь Химинець та завідувач цієї ж кафедри Борис Качур.
Щиро сподіваємося, що Меморандум, який уклали в ході зустрічі, не просто «узаконить» взаємини, а розвине їх через конкретні справи. І найперше, що домовилися зробити вже: обладнати кабінет української мови й літератури в єдиному в Румунії закладі з українською мовою навчання – Педагогічному ліцеї ім. Тараса Шевченка.

Довідково:

В Румунії, на основі чинного законодавства, діють дві громадські організації етнічних українців: Союз українців Румунії (СУР, заснований у 1990 році, адреса: м. Бухарест, сектор 1, вул. Раду Попеску, № 15) та Національний Форум Українців Румунії (НФУР, заснований у червні 2009 р., адреса: повіт Сучава, м. Радівці, вул. Ізвоарелор № 7 «А»).
Згідно з румунським законодавством, Союз українців Румунії має право на представництво в Парламенті. У Палаті депутатів нинішнього скликання українську громаду представляє депутат Микола Мирослав Петрецький. Головою СУР є Микола Мирослав Петрецький (керівник Союзу українців Румунії з 2015 р.).
Українська національна меншина в Румунії.
Згідно з попередніми даними останнього перепису населення (відбувся восени 2011 року), на території Румунії проживають 51,7 тис. етнічних українців. (За альтернативними підрахунками Союзу українців Румунії, українська громада країни налічує понад 200 тисяч осіб).
Переважна більшість етнічних українців Румунії є автохтонним населенням, яке компактно проживає у прикордонних з Україною повітах, що свого часу частково входили до складу ранньосередньовічної держави Київська Русь та Галицько-Волинського князівства.
У 18-му столітті на територію Добруджи (регіон дельти Дунаю) переселилася частина запорізьких козаків, які заснували Задунайську Січ. Їх нащадки і сьогодні проживають у повіті Тульча. На початку 20-го століття, внаслідок трудової міграції з Марамурешу та Закарпаття, компактна українська громада утворилась і в історичному Банаті на заході країни.
На сучасному етапі, компактно українська громада проживає в північному регіоні Румунії (повіти Марамуреш та Сату Маре), який межує із Закарпаттям - понад 36 тис., Південній Буковині у північно-східному регіоні (повіти Сучава та Ботошань), що межує з Чернівецькою областю - приблизно 10 тис., Банаті у західному регіоні (повіти Тіміш та Караш Северін) – приблизно 10 тис., Добруджі у південно-східному регіоні (повіти Тульчя та Галац) – приблизно 1,5 тис. Решта етнічних українців проживають дисперсно всій території країни.
Релігійні потреби українців Румунії представляє Православний український вікаріат Румунської православної церкви, резиденція якого знаходиться в м. Сігету Мармацієй (вікаріат відновлено у 1996 році, до його складу входять 25 парафій, які об'єднують, за церковними даними, 52 тис. віруючих), а також в Генеральний вікаріат української греко-католицької церкви з центром у м. Радівці повіту Сучава (вікаріат відновлено в 1996 році і налічує близько 6 тисяч віруючих).
Забезпечення інформаційних потреб етнічних українців Румунії здійснюється шляхом трансляції радіопедач українською мовою регіональними радіостудіями міст Ясси (15 хвилин щотижнево), Сігету Мармацієй (50 хвилин щотижнево) та Тімішоара (1 година щотижнево). На телебаченні передачі українською мовою відсутні. На каналі національного телебачення ТВР – 2 транслюється програма «Разом до Європи», в рамках якої готуються і передачі про життя української громади. Союз українців Румунії видає п’ять найменувань малотиражної періодики: “Вільне слово”, “Український вісник”, “Наш голос”, дитячий журнал «Дзвіночок» (українською мовою) та “Український кур’єр” (румунською мовою), які виходять один раз на місяць і розповсюджуються серед повітових філій СУР.
В Румунії діє єдиний навчальний заклад з українською мовою викладання – українській ліцей їм. Т.Г.Шевченка в м. Сігету Мармацієй. В окремих румунських школах у регіонах компактного проживання українців здійснюється часткове викладання предметів українською мовою, а також українська мова і література викладаються як предмет. Вищу філологічну освіту українською мовою українці Румунії можуть отримувати в Бухарестському, Клужському та Сучавському університетах, у яких в рамках філологічних факультетах діють українські секції.
Юридична основа українсько-румунського співробітництва з питань забезпечення прав осіб, які належать до української національної меншини в Румунії та осіб, які належать до румунської національної меншини в Україні регламентується 13 статтею Договору про відносини добросусідства та співробітництво між Україною та Румунією, підписаного у 1997 р.
Окремою гордістю українців Румунії є видання щомісячної періодичної преси, яка, до слова, вражає високою поліграфічною якістю. Газети «Вільне слово», «Український вісник», журнали «Наш голос» та дитячий «Дзвоник» українською мовою, газета «Український кур’єр» та журнал «Відлуння» румунською мовою презентують культурно-просвітницький рух української спільноти Румунії, відображають непереможне бажання зберегти свою самобутність, мову, звичаї, культуру. До того ж Всесвітня служба Радіо Румунії має Українську редакцію.

За матеріалами сайту посольства Румунії в Україні

rum 1

rum 3