"Педагогічна енциклопедія Закарпаття" та "Вірші про школу" йдуть до читача

enc 116 грудня відбулася презентація відразу двох книг – першого тому «Педагогічної енциклопедії Закарпаття» та книги поезії для дітей «Вірші про школу» Лідії Повх. Учасниками події стали автори, видавці, журналісти і відповідальні працівники департаментів Закарпатської ОДА. Відкриваючи зібрання, керівник управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю  Роман Молдавчук наголосив, що «сьогоднішня презентація – яскравий приклад дії обласної Програми підтримки видань творів закарпатських авторів. «Педагогічна енциклопедія Закарпаття» стала підсумком багаторічної наукової роботи творчого колективу Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти. Відрадно, що сьогодні ж презентуємо книгу поезії завідувача кафедри педагогіки та психології цього ж інституту Лідії Петрівни Ходанич, яка читачам більше відома як Лідія Повх».
Обидві книги представив директор видавництва «Карпати» Віктор Браславець.
Керівник редколегії професор, доктор фізико - математичних наук Василь Химинець розповів присутнім про ідею створення енциклопедії, звернув увагу на історію крайової педагогіки, яка свідчить, що Закарпаття далеко не «земля без імені», як постійно нам твердили чужинці. Вже факт створення першої, як на сьогоднішні терени України, Ужгородської гімназії на початку ХУІІ ст., де навчалися обдаровані діти з усього колишнього Угорського королівства, заперечує цю легенду. Він подякував співавторам - науково-педагогічним працівникам Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, УжНУ, Мукачівського державного університету та Закарпатського угорського університету ім. Ф.Ракоці II, письменникам та видавцям.
Відповідальний секретар видання канд. пед наук, доцент Лідія Ходанич у своєму виступі розповіла про складний процес підбору матеріалів, редагування і систематизації наукового тексту. Енциклопедія знайомить читача з історією становлення крайової народної та середньої освіти, фахових шкіл, визначними освітянами, чимало імен просто забулися у вирі подій. Загалом у першому томі більше 600 гасел.
Член редколегії кандидат педагогічних наук, доцент Петро Ходанич розповів про чисельні дискусії творчого колективу щодо формування структури книги, підбору гасел, імен, особливостях стилістики текстів, адже кожен з майже двох десятків авторів писав тексти у притаманній йому манері, а наукове видання вимагає дотримання певних мовно-стилістичних канонів. Він наголосив, що, на жаль, змістове поле видання зосереджене на дошкільній, початковій і середній ланці освіти. Однак не обійшли увагою профтехосвіту та вищу освіту. На думку редколегії, необхідно написати окрему енциклопедію вищої школи на Закарпатті, адже кількість докторів, кандидатів наук, наукових працівників, починаючи тільки з 1945 р., сягає далеко за тисячу, вони створили наукові школи, підготували тисячі спеціалістів.
Завідувач кафедри менеджменту кандидат педагогічних наук, доцент Борис Качур звернув увагу на те, що енциклопедія - це насамперед велика шана тисячам закарпатських вчителів, які щодень несли і несуть дітям знання, той набуток, що відкриває людині шлях до щастя, робить нашу землю багатшою. Тому було б доцільно таку книгу мати у кожній школі, а для багатьох родин педагогів, які відійшли у засвіти, ця книга стане своєрідною пам’яттю, сімейною реліквією. Робота над енциклопедією показала, що в історії педагогіки Закарпаття чимало білих плям, тому другий том видання до певної міри надолужить ці прогалини.
Лідія Повх, представляючи свою книгу «Вірші про школу», сказала, що діти залишаються вірними читачами. Її власний учительський досвід став своєрідним вогником творчого натхнення. Школа для дітей - це не тільки урок, а справжня школа життя, де починається дружба і перша любов, школа вчить долати труднощі і поділяти радощі, вона дозволяє проявити власне Я не тільки в навчанні, але й у спорті, мистецтві, умінні комунікувати, підставляти плече другові, мріяти і розчаровуватися. Саме це і стало наскрізною темою нової книги для дітей. А Віктор Браславець відкрив секрет, що видавництво «Карпати» вже очікує на урочисту презентацію цієї книги в Закарпатській обласній бібліотецідля дітей та юнацтва в рамках святкування свята Миколая.
Поет Василь Густі, один зі співавторів енциклопедії, відзначив колосальну працю творчого колективу. Таке видання заслуговує на найвищу похвалу, адже тут постає ціла галерея постатей, а за ними закарпатські села і міста. Щодо книги поезії для дітей Лідії Повх, то вона заслуговує високої оцінки, адже це перша тематична книжка віршів про школу на Закарпатті, і він, як заступник голови Закарпатської організації Національної спілки письменників України, буде радо пропонувати її на здобуття не тільки обласної літературної премії імені Федора Потушняка, але й державної премії імені Лесі Українки.

enc 2  enc 3

enc 4  enc 5