Первинна ланка безперервної освіти

Основа майбутньої особистості закладається в ранньому віці. Знання та вміння, набуті в дитинстві, – це своєрідне коріння. Чим воно міцніше, тим впевненіше почувається людина у житті. Саме тому триває постійний пошук шляхів творчого зростання дітей з урахуванням їхніх індивідуальних особливостей. Дошкільні заклади м. Мукачева прагнуть виробити нову освітню систему, яка б поєднала в собі національні традиції та основні досягнення світової педагогічної думки.
Забезпечення якісної та доступної до¬шкільної освіти, виховання здорової і компетентної особистості є головними пріоритетами дошкільної освіти міста. У місті нараховується 23 дошкільні заклади, в тому числі дитячий будинок «Дивосвіт» для дітей віком від 1,5 до 6 років та 2 НВК «Гармонія» і «Первоцвіт».
Для задоволення інтересів національних меншин у ДНЗ № 17 навчання здійснюється угорською мовою, ДНЗ № 29 – російською. Разом з групами загального розвитку у ДНЗ № 20 організовано спеціалізовану групу для дітей з інтелектуальною недостатністю, ДНЗ № 30 – групи санаторного типу.
Користуються попитом групи з наданням додаткових освітніх послуг за плату батьків. Такі групи з естетично-розвиваючим напрямком організовано у ДНЗ № 34, 41. У більшості дошкільних закладів надаються платні послуги з вивчення іноземних мов, занять з хореографії та фізкультурного спрямування. Наявна мережа навчальних закладів відповідає регіональним особливостям, забезпечує потреби громадян в освітніх послугах, враховуючи індивідуальні та національні інтереси, здібності і обдарування дітей.
Всього у місті на початок навчального року 3398 вихованців дошкільних навчальних закладів, що становить 74% від загальної кількості дітей дошкільного віку. У кожному мікрорайоні Мукачева знаходиться один або кілька дошкільних закладів, які розташовані у типових (17) або пристосованих (7) приміщеннях.
Окремі дошкільні заклади працюють за певними напрямками, а саме: ДНЗ № 5, 15, 17, 18, 30, 34 – дотримуються фізкультурно-оздоровчого напрямку; ДНЗ № 9, 16, 23 – музично-естетичного напрямку; ДНЗ № 33 – художньо-естетичного напрямку.
Значна увага у дитячих закладах приділяється фізкультурно-оздоровчій роботі. Педагогічні працівники ДНЗ прикладають чимало зусиль, щоб діти зростали здоровими та щасливими. У кожному дитсадку працює вихователь з фізичного виховання, обладнано спортивний майданчик. У 14 дошкільних закладах є фізкультурні зали. У ДНЗ № 5, 7, 25 функціонують літні басейни, в іншиХ – надувні. Результат роботи – високі спортивні досягнення дітей під час проведення Малих Олімпійських ігор серед старших дошкільників, аналога яким немає в Україні.
В полі зору педагогів виявлення та розвиток здібностей, нахилів, талантів обдарованих дітей. Свідченням цього є ряд міських заходів, що організовуються щороку управлінням освіти для дошкільнят (конкурс дитячої творчості у рамках Всеукраїнського фестивалю «Таланти твої, Україно!»; міський конкурс дитячого малюнку на асфальті та ін.) З метою виявлення обдарованих дітей серед старших дошкільників проводиться міська інтелектуальна олімпіада. Переможці виявляють міцні знання з математики, розвитку мовлення, грамоти, рідної природи, вміння застосовувати набуті вміння та навички на практиці, знаходити оригінальні розв’язання завдань.

Тетяна ТІБА,
начальник управління освіти Мукачівської міської ради