ЗАКАРПАТТЯ РІДНИЙ КРАЙ

Урок – подорож для учнів 1-4 класів
Вчитель початкових класів
Хіміч Іванна Іванівна

Мета. Закріпити знання дітей про рідне Закарпаття, його природу, працю людей, народні звичаї. Виховувати любов до рідної землі, мови, пісні, почуття гордості за минуле краю, за український народ.
Обладнання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Зараз, люба дітвора,
В нас цікава буде гра.
І дівчатка, і хлоп'ятка
Дуже люблять мандрувати.
ІІ. Повідомлення теми уроку.
— Сьогодні у нас буде незвичайна подорож. Ми помандруємо по нашій маленькій Батьківщині, по Закарпатті. Дорога далека
Тож гаразд, часу не гаємо
І в мандрівку вирушаємо.
А помандруємо ми на…
Так. Це поїзд.
Закарпаття — це той край, де ми народилися, де живемо. Це наша Батьківщина, Вітчизна, рідний край.
Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій мальовничій землі. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки — тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. І де б ми не були, відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося аж до сліз, зачувши рідне слово.
У всьому світі — кожен зна:
Є Батьківщина лиш одна.
ІІІ. Подорож.
1. Зупинка «Географічна».
Наша перша зупинка «Географічна». Як гадаєте, про що ми можемо дізнатись тут. (про те, де знаходиться Закарпаття).
Закарпатська область – одна з 24 областей нашої Батьківщини, яка розташована на Заході України, за горами Карпати. Звідці і пішла назва Закарпаття, тобто земля, яка знаходиться за Карпатами.
Наша область є багатонаціональною. Основним і корінним населенням є українці (78%), також проживають угорці, росіяни, румуни, цигани, помад 30 національностей.
Обласним центром Закарпаття є місто Ужгород
2. Зупинка «Столична».
Ласкаво просимо до міста Ужгород — славної столиці Закарпаття.
Сучасна назва «Ужгород» говорить сама за себе: місто-город над рікою Уж.
Це старе і водночас сучасне місто і тому приваблює до себе своєю архітектурою. Тут є середньовічний замок, костоли та православні храми, новобудови та старі будиночки, колишня синагога перетворена на філармонію, широка річка та вузькі вулички.
3. Зупинка «Природнича».
Закарпаття – надзвичайно гарний край, з дивовижною природою. Тому, навіть визначено 7 природних чудес Закарпаття, про які я вам зараз розповім.
1. На першому місті озеро «Синевир». Це найбільше озеро Карпат, розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря. Входить до складу Національного природного парку "Синевир". Площа озера 0,7 га. З його появою існує багато легенд та історій, які люблять розповідати місцеві жителі.
2. На території Хустщини маємо Хустський масив Карпатського заповідника "Долина нарцисів". Саме тут ростуть унікальні дикі гірські нарциси, які не збереглися ніде більше у Європі. Як стверджують вчені, в льодовиковий період сталися геологічні катаклізми, і з гір сповз величезний шмат землі разом із рослинами, які й стали знаменитістю цієї долини.
Навесні ця місцевість отримує надзвичайно ошатний вид. У березні долину прикрашають ніжні проліски, у квітні на зміну їм приходить білоцвіт. Потім наступає травень. І тоді долина нарцисів перетворюється. Як у чарівній казці, вона покривається суцільним килимом білосніжних нарцисів.
3. Гора Говерла – найвища вершина Українських Карпат, висота 2061 м. Знаходиться у масиві Чорногора. Має конусоподібну форму. Вкрита альпійськими луками, чагарниками, подекуди — кам’яні осипища. Перебуває у межах охоронної зони Карпатського заповідника.
4. У наш час археологи знайшли римські монети-динарiї та залишки римської солекопальнi в Солотвинi. Це свідчить про те, що наш край входив у безпосередню контактну зону з Римською імперією. Найглибший лікувальний заклад в Україні розміщений саме в Солотвині на глибині 300 метрів, у соляних печерах розташовано алергологічну клініку.
5. Найбільша в Європі липова алея, яка огортає правобережжя міста Ужгород, тут, до речі, ростуть різні сорти лип, тому майже місяць квітне вся набережна Незалежності.
6. Найголовнішою окрасою Рахівщини є те, що саме тут, поблизу села Ділове — географічний Центр континентальної Європи.
7. На базі джерела "Поляна Купіль" була створена у ХІХ ст. водолікарня з примітивним пансіонатом. Вода використовувалася для ванн і внутрішнього приймання при різних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок і крові. У 1863 р. тут побудований приватними підприємцями санаторний заклад із 40 помешканнями та 20 купальними.
4. Зупинка «Архітектурна».
Наш край багатий на архітектурні пам’ятки. Зараз я назву 7 архітектурних чудес Закарпаття.
1. Мукачівський замок "Паланок", один з небагатьох, що уціліли до наших днів. Замок є коштовною пам'яткою історії і військової архітектури ХІV-XVII ст. Впродовж століть він служив для охорони торгівельних і воєнно-стратегичеських доріг. За всю свою історію належав багатьом правителям.
Історію замку і Закарпаття в деталях відтворюють експозиції історії, етнографії, природи і старовини. У 12 залах експонуються твори живопису, у тому числі старовинні ікони. До уваги відвідувачів - декілька меморіальних кімнат, колекція писанок Закарпаття.
2. Ужгородський замок – найстаріша з усіх фортець Закарпаття. Замок досить добре зберігся і представляє собою шедевр середньовічного романського стилю. В палаці, який був перетворений на музей, нараховується понад 40 приміщень. Сьогодні Ужгородський замок – історична перлина Карпат. Замок проіснував більше тисячоліття, його стіни, його історія можуть розказати багато цікавого: про долю визначних людей та цілих народів, про десятки боїв та облог, про кохання та смерть. Замок і далі живе своїм життям і притягує у свої простори сотні туристів...
3. Ужгородський Хресто – Воздвиженський кафедральний собор. Сам собор являє собою цегляну будову, головний фасад якої увінчаний трикутним фронтоном, до нього примикають восьмигранні триярусні вежі з курантами. Інтер’єр собору оформлений у стилі рококо.
4. У селищі Чинадієво знаходиться замок – фортеця, початки заснування якого сягають ХVІ ст.. Зовні він схожий на неприступну фортецю, становлячи масивну сіру двоповерхову будівлю з двома кутовими триярусними вежами.
5. У ХІІІ ст. на місці сучасного селища Середнє був збудований замок найбільш потужного в Західній Європі католицького ордену тамплієрів Після розпаду ордену у 1312 р. замок перейшов до рук монахів ордену Святого Павла.
6. Про Невицький замок вперше згадується на початку ХІV ст. Під час релігійних воєн замок був зруйнований.
7. У мікрорайоні м. Ужгорода, "Горянах" розташована одна з найстаріших будов на Закарпатті. Це — Горянська ротонда Св. Анни, з готичною прибудовою церкви Св. Миколая.
5. Зупинка «Кросвордна».
А чи любите ви розгадувати кросворди?
1. Велика, давня, захисна споруда, в якій жили королі та графи. (Замок)
2. Що освячують у церкві на Великдень? (Пасха)
3. Прикраса – оберіг на голові дівчат. (Вінок)
4. Яєчко, яке розписують на Великдень. (Писанка)
5. Вишите полотно, яким прикрашають ікони. (Рушник)
6. Дерево, з квіт якого варять лікувальний чай. (Липа)
7. Птах, який за переказом бабусь приносить дітей. (Лелека)
8. Музичний інструмент, на якому грають в Карпатських горах. (Трембіта)
9. Королева квітів. (Троянда)
10. Рослина, яка на землі нагадує сонце. (Соняшник)

Яке слово у нас уторилося?. (Закарпаття)
5. Зупинка «Музична».
Я пропоную вашій увазі переглянути кліп про Закарпаття до пісні Івана Поповича «Закарпаття моє»