Застосування новітніх методологічних підходів до викладання історії та правознавства

На базі Мукачівської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 4 з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів та Мукачівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 ім. О.С.Пушкіна відбувся обласний семінар методистів суспільствознавчих дисциплін районних (міських) відділів (управлінь) освіти та керівників районних (міських) методичних об’єднань учителів суспільствознавчих дисциплін «Застосування новітніх методологічних підходів до викладання шкільного курсу історії та правознавства як основа формування міжетнічної та міжконфесійної толерантності учнів в умовах полікультурного суспільства».

Організаторами семінару були Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти та управління освіти виконавчого комітету Мукачівської міської ради Закарпатської області.
Відкрив захід методист кабінету методики викладання суспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін ЗІППО Шимон Ю.Ю., який підкреслив актуальність обраної теми та ознайомив присутніх з програмою семінару. Учасників привітала заступник начальника управління освіти виконавчого комітету Мукачівської міської ради Тіба Т.В., яка повідомила про матеріально-технічну базу та перспективи розвитку освітньої галузі міста. Завідувач методичного кабінету управління освіти Рубець М.І. розповіла про організацію методичної роботи з педагогічними кадрами навчальних закладів м. Мукачева. Методист з навчальних дисциплін методичного кабінету Барбаш О.О. презентувала досвід роботи методичного об’єднання вчителів історії та правознавства міста щодо виховання міжетнічної толерантності при викладанні предметів суспільно-гуманітарного циклу.
У ході семінару учасники відвідали у Мукачівській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів № 4 з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів бінарний урок із всесвітньої історії «Реформація в Німеччині» (8 кл.), який провела вчитель історії, спеціаліст вищої категорії Береш Л.В., та засідання Євроклубу «Європейське майбутнє» (11 кл.), проведене вчителем історії та правознавства, спеціалістом вищої категорії Дербаль В.І. та керівником Євроклубу, вчителем німецької мови, спеціалістом І категорії Райнчук І.Р. Кожен з учасників семінару мав можливість підвищити свій рівень педагогічної майстерності відвідавши майстер-класи вчителів-методистів, спеціалістів вищої категорії Комар В.І. «Головні принципи та поняття курсу «Досліджуючи Міжнародне гуманітарне право» як засіб формування навичок міжетнічної толерантності» та Єрахтіної О.В. «Формування толерантності в системі освіти як об’єктивна потреба сучасного суспільства».
У Мукачівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №1 ім. О.С.Пушкіна учасники семінару взяли участь у засіданні дискусійного клубу «Лідер» Мукачівської учнівської Ради старшокласників «Сучасні міжнародні конфлікти: суть, шляхи подолання». Засідання провели методист методичного кабінету, вчитель історії та правознавства, спеціаліст вищої категорії, «старший вчитель» Барбаш О.О. та вчителі історії, спеціалісти вищої категорії, «старші вчителі» Рябко І.С. та Кобак А.М. Учасникам семінару презентовано досвід роботи педагогів Мукачівської ЗОШ №1 ім. О.С.Пушкіна щодо виховання міжетнічної толерантності засобами музейної педагогіки на базі шкільного Літературного музею ім. О.С.Пушкіна. Русин Є.О., вчитель історії та правознавства ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 ім. Т.Г.Шевченка провів екскурсію вуличками старовинного міста та розповів про історію Мукачівського замку.
Підсумки семінару було підбито під час проведення круглого столу, де учасники обговорили проблему застосування новітніх методологічних підходів до викладання шкільного курсу історії та правознавства як основу формування міжетнічної та міжконфесійної толерантності учнів та поділилися враженнями від відвіданих заходів. Усі відмітили високій рівень організації та проведення семінару, подякували вчителям за плідну, творчу роботу.
Учасники семінару отримали методичні матеріали на електронних носіях.

Юрій Шимон,
методист кабінету методики викладання суспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін ЗІППО