Дослідницька діяльність у вивченні шкільних курсів біології та екології - вимога часу

Наприкінці жовтня зал засідань Карпатського біосферного заповідника зібрав освітян з усієї Закарпатської області. Тут відбувся обласний науково-методичний семінар методистів районних та міських відділів освіти, керівників методичних об'єднань учителів біології та екології "Дослідницька діяльність у формуванні природничо-наукових компетентності учнів".

 


Природоохоронна установа стала не просто місцем зустрічі освітян з усіх районів Закарпаття, але й виступила співорганізатором семінару. Як зазначила завідувач кабінету методики викладання природничо-математичних дисциплін Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Бокоч О.С. «…наявність такої потужної науково-дослідної установи в регіоні дозволяє залучати ширше коло учнів до дослідницької роботи. Близькість унікальних природних екосистем, колектив наставників і матеріальна база наукових лабораторій заповідника дозволяє учням сільських і міських шкіл розвивати свої дослідницькі навички». Заступник директора Карпатського біосферного заповідника, професор Гамор Ф.Д. додав, що колектив заповідника від залучення учнів до дослідницької роботи отримує ще одну вигоду – формує з молодого покоління майбутніх фахівців природоохоронної справи, чим фактично готує собі гідну зміну.

Директор Теличук В.Ф. та науковці заповідника ознайомили учасників семінару з діяльністю установи, зробивши особливий акцент на напрямках природничих досліджень, методах постійного моніторингу навколишнього середовища. Звичайно, в особливому фокусі опинилися шляхи залучення молодого покоління до вивчення природи рідного краю.

Учитель біології Лужанської ЗОШ І-ІІІ ступенів Рахівської районної ради Закарпатської області Головчук О. І., учитель вищої категорії, старший учитель, провела майстер-клас «До компетентної особистості через дослідницьку діяльність» із методистами, який був практичним заняттям із підготовки до екологічної олімпіади. Майстер-клас став своєрідною презентацією навчально-методичного посібника авторів Бокоч О.С., Головчук О.І. та Паланейчик І.В. «Готуємося до олімпіади з екології», що повинен значно спростити підготовку школярів до олімпіади та є корисним у подоланні труднощів при впровадженні проектних технологій і веденні науково-дослідницької роботи в школі.
Матеріали посібника містять приклади кращих екологічних проектів, виконаних учасниками-призерами ІV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з екології, критерії їх оцінювання, завдання теоретичного туру ІІІ і ІV етапів олімпіади з відповідями та в окремих випадках - з поясненнями.

Цікаво, що учасниками такого високого зібрання стали також учні навчальних закладів Рахівщини.
Під час семінару учні Лужанської ЗОШ І-ІІІ ступенів Рахівської районної ради Закарпатської області представили п’ять кращих своїх дослідницьких проектів, найцікавішим з яких, на погляд присутніх, була робота щодо відтворення форелі струмкової на території Карпатського біосферного заповідника.
Екскурсію у Музей екології гір, дендропарк та дослідний розсадник заповідника також проводили учні місцевої школи (Екозагін «КВЕРКУС» , Рахівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Рахівської районної ради Закарпатської області.) Це стало своєрідною ілюстрацією співпраці Карпатського біосферного заповідника із загальноосвітніми навчальними закладами.

На закінчення заходу учасники відзначили, що семінар був цікавий і корисний та висловили побажання проводити наступні зібрання за подібною структурою, де вдало поєднуються науково-теоретична і практична частини семінару.
Хочеться висловити окрему вдячність за сприяння в організації семінару працівникам Карпатського Біосферного заповідника, управлінню освіти, молоді та спорту Рахівської районної державної адміністрації та Фріндт Ользі Михайлівні, керівнику методичного об’єднання вчителів біології Рахівського району.