Нові зустрічі в Чинадіївському замку


Ось і закінчився відпочинок учнів загальноосвітніх шкіл у літньому таборі. Безліч конкурсів, екскурсій, зустрічей з цікавими людьми відкрили для школярів багато непізнаного і небаченого. І виявляється, це непізнане й небачене не десь там далеко, де ти ще ніколи не був, а тут, на відстані витягнутої руки.

І не треба до нових світів їхати далеко, вони поруч. Вкотре переконуємося: скільки разів наші учні не відвідують Чинадіївський замок «Сент-Міклош», з кожним разом відкривають для себе щось нове. Тому вчитель і вихователь початкових класів О.М. Мущинка  організувала цю екскурсію в замок. До неї разом зі своїми вихованцями приєдналися Беран Т.С., Турянчик М.Й., Власова Л.В. Адже як би ми не знали історію цієї споруди та  її внутрішнє наповнення, кожне відвідування приносить масу нових знань і вражень.
Незвичність ландшафту і архітектурної форми відразу переносить у світ небуденності. Справжні бойові гармати, старовинні речі, портрети середньовічних володарів замку, високохудожні писанки Тетяни Бартош і чудові картини сучасних закарпатських художників у поєднанні з живим словом невтомного Йосипа Бартоша створюють новий міф Чинадієва. І вже далеко за його межами наше селище знають передусім завдяки замку «Сент-Міклош».
Учні з непідробною цікавістю розглядають вітрини неоліту, обережно, із захватом всідаються за лицарський стіл в стилізованій кельтській залі. Та найбільший спалах емоцій настає тоді, коли потаємним ходом вервечка дітей пробирається до протилежного крила фортеці. Тут нас уже чекають нові враження від виставки модерних картин і цікава «замкова» історія кохання.
Та найцікавіше відбувається в цьому мистецькому осередку, коли на зустрічі приїжджають відомі письменники. Тепер нашими гостем був Олександр Гаврош, якого запросила Попович М.М. Він уперше представляв нову книгу «Чорне вино любові», головними героями якої є Ілона Зріні та Ференц Ракоці ІІ. Багато цікавого про шлях цієї книжки до читача розповіла нам директор ужгородського поліграфічного центру «Ліра» Олена Кухарська, а також художниця Тетяна Бартош, яка чудовими ілюстраціями вдихнула душу в це нове видання.
А тепер коротко про нашого гостя. Народився 1971 року в Ужгороді. Закінчив факультет журналістики Львівського національного університету ім. І.Я. Франка. Працював в Ужгороді редактором газет «Українська молодь», «Старий замок», «Фест», «Срібна земля». Автор 10 книжок, близько тисячі публікацій у пресі, переможець літературного конкурсу «Коронація слова», голова спілки культурологів Закарпаття. Наукові та літературні уподобання Олександра Гавроша найрізноманітніші. Цей порівняно молодий автор вплинув на самосвідомість читачів не менше, ніж такі закарпатці, як Іван Чендей, Петро Скунць, Федір Манайло, Петро Мідянка та ін. Він досліджує історію рідного краю, пише поезію, чудові дитячі книжки про видатних діячів минулого, створює міф сучасного й давнього Ужгорода. Недавно в київському видавництві «Нора-Друк» у серії «Мандри» представив цікаву книжку про найдавнішу українську діаспору в Сербії «Блукаючий народ».
Та найбільше захоплення дитячої аудиторії викликають, звичайно ж, «Неймовірні пригоди Івана Сили». Це розповідь про  нашого земляка, уродженця села Білки на Іршавщині Івана Фірцака, який у свій час був найсильнішою людиною планети. На основі цієї історії кіностудією ім. О.Довженка знімається повнометражна художня стрічка, яка у вересні вже з’явиться на кіноекранах. Цей  фільм побачать сотні тисяч глядачів. Книжку прочитають, звичайно ж, менше, але Олександр Гаврош зауважив: ті, що читають книжки, керують тими, хто дивиться тільки фільми. Отже, варто читати, аби стати освіченою, успішною людиною.
І треба було бачити сяючі очі дітей, коли письменник роздавав автографи на подарованих ним книжках. Він фонтанує таку енергію творчості, що байдужим не залишається ніхто. Всі захоплені образами Кротона, Григорія Пинті, Ілони Зріні, навіть капітана Алоїза. Вони стали нашими улюбленими героями. А юна поетеса Каріна Бубряк  (учениця 10 класу) отримала справжнє натхнення для написання своїх творів.
Безперечно, це була одна з наших найкращих літературних віталень. Будемо сподіватись, що з Олександром Гаврошем  зустрінемось на уроках літератури рідного краю та на презентаціях нових видань.