Вимога часу – викладання предмета "Захист України" по-новому

Реалії нашого життя потребують від випускників сучасної школи нових навичок і вмінь для успішної самореалізації, прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готовності до свідомого життєвого вибору, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності.
Центральне місце серед нормативно-правових документів з військових питань посідає Конституція України. Вона визначає захист Вітчизни обов’язком громадян України, найважливішою функцією держави. У статтях 17 та 65 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України є найважливішими функціями держави, справою всього українського народу.
Готовність Збройних Сил України до виконання своїх функцій значною мірою залежить від її особового складу, зокрема підготовленості молоді до проходження військової служби.
У роботі обласного вебінару взяли участь офіцери Закарпатського ОТЦК та СП підполковники Сергій Шахлевіч та Юрій Богдан, майор Ігор Ігнатович, які у виступах зазначили, що під час викладання предмета „Захист України”, окрім загальних підходів і принципів (науковості, доступності, достовірності, наочності та інше), потрібно врахувати те, що молода людина 16-17 років (допризовного віку) складає перше системне враження про Збройні Сили України і в цілому про сучасну проблематику безпеки й оборони нашої держави. Розглядаючи питання і шляхи вирішення проблематики матеріального забезпечення предмета „Захист України” наголошено, що суттєвою загальною рисою програм, що відповідає сучасним тенденціям в освіті, є надання вчителю значно більшої свободи в питаннях планування освітнього процесу, організації підготовки практичних заходів – навчально-польових зборів (навчально-тренувальних занять).
Відповідно до визначених завдань щодо забезпечення належного рівня укомплектованості Збройних Сил України якісно підготовленими та мотивованими до військової служби професійними кадрами згідно з вимогами Закону України „Про військовий обов’язок та військову службу” зараз проводяться заходи з відбору кандидатів для проходження військової служби, у тому числі і за контрактом, учителям, викладачам сприяти в організації агітаційних та пропагандистських заходів серед учнівської молоді та студентів:
- розміщення в закладах освіти умов вступу до закладів вищої освіти та умов проходження служби за контрактом;
- повідомлення на уроках „Захист України” про події на Сході України та організація зустрічей з військовослужбовцями, учасниками АТО/ООС, ветеранами ЗС України;
- організація екскурсій до військових частин та робота гуртків військово-патріотичного спрямування.
Виступаючим Юрієм Богдан до учасників вебінару доведено інформацію про те, що:
- 1 серпня 2021 року набрав чинності Закон № 1702-IX „Про основи національного спротиву”, який вводиться в дію з 1 січня 2022 року.
- Закон визначає правові та організаційні засади національного спротиву, основи його підготовки та ведення, завдання і повноваження сил безпеки та сил оборони та інших визначених цим Законом суб’єктів з питань підготовки і ведення національного спротиву.
- Загальновійськова підготовка громадян України полягає в опануванні базовими загальновійськовими знаннями, практичними вміннями і навичками та поділяється на початкову і базову підготовку.
- Початкова підготовка організовується центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки, разом з Міністерством оборони та проводиться в закладах загальної середньої освіти. У літній час проводиться військово-патріотична підготовка в ігровій формі у літніх таборах.
- Законом збільшено чисельність Збройних Сил України з метою створення та забезпечення функціонування окремого роду сил – Сил територіальної оборони Збройних Сил України, створення якого передбачено Законом про основи національного спротиву, а також розвитку Сил спеціальних операцій Збройних Сил України в інтересах формування руху опору.