Степану Іллічу Жупанину – 80

zhupanynПедагогічна громадськість, інтелігенція Закарпаття 18 січня відзначає 80-річчя від дня народження відомого педагога вищої школи, доктора педагогічних наук, професора, заслуженого працівника України, члена Національної Спілки письменників України, лауреата Всеукраїнської премії ім. Лесі Українки, фундатора школи естетичного виховання на Закарпатті Степана Ілліча Жупанина.
Кафедра суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО розпочала урочистості ще влітку 2015 року. Цій знаменній події присвячувався другий день роботи (6 травня 2015 року) ІІІ регіонального міжвузівського науково-методичного семінару «Використання краєзнавчих матеріалів у процесі викладання суспільно-гуманітарних та етико-естетичних дисциплін: педагогічний і творчий феномен С.І. Жупанина».

Науково-педагогічні працівники кафедри в змісті своїх лекцій у різних аспектах висвітлювали і висвітлюють науково-педагогічний та творчий доробок С.І. Жупанина.
Саме сьогодні на базі Мукачівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 6 Мукачівської міської ради (директор школи В.І. Бора) проводиться педагогічна практика вчителів музичного мистецтва області, серцевиною якої є життєтворчість відомого педагога-митця С.І. Жупанина. Під час педагогічної практики ст.викл. кафедри М.Д. Жабляк розповіла присутнім про творчий шлях С.І. Жупанина, його педагогічну діяльність. Виступаюча зазначила, що і як педагог вищої школи, науковець, і як дитячий поет Степан Ілліч був знаний в Україні та за її межами.
Від себе додамо, що поетичні вірші Ювіляра містяться у шкільних підручниках для учнів початкових класів, вивчаються у дошкільних навчальних закладах та, навіть, включені до «Щоденника ділового українця на 2016рік», основний задум якого – розпочинати день з інформації про народження на світ тієї людини, завдяки якій українська історія прославилася, українська культура стала визначною, українська держава стала реальністю. Ми щиро радіємо з того, що на сторінці за 18 січня 2016 року подається наступна поезія Степана Ілліча:
Я несу щедрівочку
У будинки,
Сію-вію житечко
Із торбинки,
Сію-вію зернята –
Зоренята.
Хай добром проміниться
Кожна хата!
Як моя торбиночка
Порожніє,
То навколо радістю
Світ повніє.
Або, наприклад, назва вірша С.І. Жупанина «Я краси такої не знайду ніде» (2003) засвідчує його зачарованість красою природи Карпатського краю, закоханість поета у Красу, Добро, Істину.
Крізь призму часу вихователям ДНЗ та вчителям початкових класів прислужилися такі видання Степана Ілліча: «Бджілка» (1959), «Сестрички-смерічки» (1962), «Світле озерце» (1975), «Ватра» (1981), «Смерековий край» (1985), «Лісовий світанок» (1986), «Світлячок та бджілка» (1989), «На високій полонині» (1993) та інші.
Частину педагогічної практики присвячено пісням на слова С.І. Жупанина. Досвідчений педагог, заступник директора з виховної роботи Мукачівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 6, учитель музичного мистецтва, учитель-методист Є.О. Маріян вивчила окремі твори зі збірок пісень А. Кос-Анатольського «Сонечко», «Журавлик», а ст. викл. кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО М.Д. Жабляк опрацювала з учителями музичного мистецтва області співаник для дітей «Закарпатські візерунки». Учителі – учасники педагогічної практики з великою радістю і творчим натхненням виконували пісні на слова С.І. Жупанина і акапельно, і під музичний супровід.
Популярними і донині залишаються пісні, написані Ювіляром у різні роки: «Сніжок-пушок», «Чабанова сестричка», «Рання бджілка», «Едельвейси», «Ватра не згасає», «Стежинка-верховинка», «Черевички нові маєм» та інші пісні, покладені на музику його дружиною Терезією Михайлівною Жупанин, виконуються дітьми залюбки.
З ініціативи кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО 28 січня 2016 року в Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти проводитиметься Обласний круглий стіл «Формування духовного світу особистості в умовах глобальних викликів», присвячений цій урочистій події, до якого щиро запрошуються поціновувачі таланту С.І. Жупанина.

М.Р. Баяновська,
завідувач кафедри суспільно-гуманітарної
та етико-естетичної освіти ЗІППО