Підготовка кваліфікованих кадрів у ВП НУБіП України «Мукачівський аграрний коледж»

agrarkoledzh

Любіть землю
Любіть працю на землі,
Бо без цього не буде щастя
Вам і вашим дітям ні на якій планеті.
О.П.Довженко

У листопаді в Україні святкувався День працівників сільського господарства. Це свято воістину всенародне, адже самовіддана праця аграріїв є запорукою здоров’я, добробуту та процвітання нашої країни.
Відзначення Дня працівників сільського господарства – це визнання державою звитяжної хліборобської праці на благо України, це хвала мозолястим рукам селян, які знають справжню ціну хліба! Аграрний сектор тому й іменується базовим, що разом з іншими складає основу життя держави та добробуту її громадян. Не легко сьогодні працювати на землі. Але лише завдяки наполегливій праці й умілому господарюванню досягнення в сільському господарстві останніх років стають загальновизнаними.
Ефективний розвиток сучасного сільського господарства неможливий без плідної праці науковців, а також підприємств переробної галузі, які з року в рік вдосконалюють технології виробництва.
Безперечно, робота працівників сільського господарства неможлива без якісно підготовлених кваліфікованих кадрів. Існує багато професій, без яких важко уявити наше сьогодення. Серед них чи не найбільш почесними є професія агронома, ветеринара, фермера. Саме вони є затребуваними в умовах сьогодення, тому що передбачають отримання знань і практичне застосування науки та сучасних технологій, а також очевидний результат своєї праці. Для нашого суспільства далеко не байдуже, хто вступає до аграрних коледжів і з якими мотивами.
У нашому краї гідно справляється з цією справою ВП НУБіП України «Мукачівський аграрний коледж». Це чи не єдиний навчальний заклад, що готує спеціалістів для сільського господарства області. Історія становлення коледжу сягає ще в далекі післяреволюційні роки, і починається із відкриття у 1921 р. Домбоцької господарської школи з основ землеробства (перша на Закарпатті), яку через 8 років перетворено у платну Мукачівську державну господарську школу. Абсольвенти (курсанти школи) навчалися на стаціонарному (дворічному) та зимовому (шестимісячному) відділеннях, вивчаючи основи агрономії та тваринництва. У роки німецької окупації навчальний заклад було перейменовано в Мукачівську молочарську та зимогосподарську школу. А 2 січня 1946 р. Народний комісаріат землеробства України видав наказ №1 “Про організацію Мукачівського сільськогосподарського технікуму з відділеннями рільництва, плодоовочівництва й виноградарства”. Навчальний корпус складався із 6 аудиторій.
Мукачівський сільськогосподарський технікум і за часів СРСР тільки активно розростався, відкриваючи все нові й нові відділення по підготовці спеціалістів-аграріїв. Сьогодні, майже через 90 років з початку своєї історії, Мукачівський аграрний коледж, за допомогою висококваліфікованих викладачів (а їх нараховується 118, з яких 3 – кандидати наук, 5 – старші викладачі, 16 – викладачі-методисти, 30 – викладачі вищої категорії, 16 – першої категорії, 20 – другої категорії, 28 – спеціалісти) готує справжніх фахівців: агрономів, фермерів, ветеринарів, бухгалтерів, правознавців, фінансистів, землевпорядників та спеціалістів туристичної галузі. На сучасному етапі в коледжі нараховується 56 кабінетів та лабораторій, 7 комп’ютерних класів із загальною кількістю більше 120 комп’ютерів з доступом до мережі Інтернет, аудиторія дистанційного навчання, а бібліотечний фонд нараховує більше 52 тисяч примірників різноманітної літератури.
Найстарішим відділенням коледжу є агрономічне. Зараз тут ведеться підготовка молодших спеціалістів за трьома спеціальностями: «Виробництво і переробка продукції рослинництва», «Землевпорядкування», «Організація і технологія ведення фермерського господарства». Зі спеціальності «Виробництво і переробка продукції рослинництва» проводиться підготовка агрономів для роботи на підприємствах з можливістю займати посаду агронома, агротехніка, фермера. Студенти цього фаху, крім основної, здобувають ще й робітничі професії: «Майстер з озеленення», «Тракторист-машиніст категорії «А». Спеціальність «Організація і технологія ведення фермерського господарства» відкриває великі можливості для фахівців з організації фермерського господарства. Організатор і технолог може працювати та очолювати фермерське господарство, працювати агрономом чи бригадиром на інших сільськогосподарських підприємствах. Випускники цієї спеціальності здобувають також робітничі професії: «Тракторист-машиніст категорії «А», «Водій транспортних засобів категорії «Б»», «Оператор ветеринарної обробки тварин». Про високий рівень теоретичної і практичної підготовки студентів, їхню активну участь в громадському житті свідчить той факт, що неодноразово студенти агрономічного відділення коледжу отримували стипендію ім. Макара Онисимовича Посмітного - видатного українського організатора сільськогосподарського виробництва, засновника одного із перших товариств спільного обробітку землі. У 2013 році в коледжі відкрито спеціальність «Землевпорядкування». За останні роки ця спеціальність є актуальною, зростає попит на фахівців-землевпорядників.
У зв’язку із виконанням земельної реформи в Україні, спеціалісти-землевпорядники виконують роботи з обліку і грошової оцінки земель, займаються розробкою приватизації земель, формуванням території сільськогосподарських підприємств на приватно-орендних засадах та внутрішньогосподарського землевпорядкування їх території. По закінченню коледжу випускники можуть працевлаштуватися у складі земельних органів сільських громад та підприємствах і організаціях, що виконують проектно-вишукувальні і геодезичні роботи, як державної, так і приватної форми власності.
Також давню історію має відділення ветеринарної медицини. Фельдшерів ветмедицини на Закарпатті готують тільки у Мукачівському аграрному коледжі. Випускники відділення отримують професію фельдшера ветеринарної медицини та робітничу професію «Оператор штучного осіменіння с-г. тварин і птиці». Вони добре підготовлені до роботи у державних установах ветмедицини, у сільському господарстві, як оператори штучного осіменіння тварин, на забійних пунктах господарств, у ветеринарних аптеках тощо.
Сучасний агропромисловий комплекс не може обійтися без спеціалістів економічного напрямку. Відділення бухгалтерського обліку коледжу готує фахівців за спеціальностями „Бухгалтерський облік” та „Фінанси і кредит”. Випускники відділення отримують навички щодо складання фінансової, податкової звітності, організації зовнішньоекономічної діяльності, організацію роботи матеріально-відповідальних осіб, вміють використовувати автоматизоване робоче місце, вивчати стан виконання бюджету, руху бюджетних коштів, застосовувати ефективні методи і заходи податкового контролю, професійно працювати із використанням комп’ютерної техніки.
Кожна галузь народного господарства у ХХІ столітті тісно пов’язана з ефективним правовим регулюванням різних відносин, в тому числі і в агропромисловому комплексі. На відділенні правознавства коледжу, яке цього навчального року відсвяткувало свій перший 10-річний ювілей, проводиться підготовка фахівців-правознавців у галузі права не тільки для потреб різних установ, державних та комерційних структур, громадських організацій, а й забезпечує юридичними кадрами відповідного освітнього рівня агропромисловий сектор області, в тому числі і сферу земельних відносин, сільськогосподарські підприємства.
Головним завданням Мукачівського аграрного коледжу є формування висококваліфікованих фахівців, професіоналізм яких визначає їхню здатність виконувати свої функції в нових умовах господарювання. У коледжі постійно проводиться робота щодо відкриття нових спеціальностей з урахуванням специфіки нашої області. На сучасному етапі одним із головних пріоритетів на Закарпатті є розвиток туризму, а саме «зеленого» або, як його ще називають, «сільського». Сільський туризм є доброю можливістю для працевлаштування наших випускників відділення туризму у різних напрямках туристичного обслуговування. Зараз з упевненістю можна сказати, що і праця невтомних трударів, і праця освітян має одну мету – повернути державі славу «житниці» Європи, забезпечити продовольчу безпеку та задовольнити потреби населення у високоякісних вітчизняних продуктах харчування.
Висловлюємо глибоку подяку випускникам коледжу - хліборобам, механізаторам, тваринникам, організаторам агропромислового виробництва району та області. Ваша робота нелегка, але дуже важлива.
У листопаді в актовій залі коледжу пройшло урочисте святкування професійного свята працівників сільського господарства за участі юних талантів закладу, які підготували культурно-розважальну програму. Це свято усіх, хто розумом і руками, серцем і душею, у селі й у місті щодня долучається до важливих аграрних справ.
Щиро вітаємо Вас з нагоди свята – Дня працівників сільського господарства! Вдячні Вам за любов до землі, терпіння і витримку. Хай Ваша праця заколоситься щедрою нивою успіху! Зі святом Вас, шановні працівники агропромислового комплексу!

Вилегжаніна Н.М., Соскіда С.Я.,
викладачі ВП НУБіП України «Мукачівський аграрний коледж»