Формування управлінської компетентності керівника

dr 1

Для забезпечення якості освіти, розвитку здібностей та інтересів школярів і соціалізації їх у сучасному освітньому середовищі директору школи доводиться бути творчо-гнучким, уміти вирішувати нерозв’язні проблеми. Сьогодні дуже актуальним є питання – яким має бути директор сучасної школи, адже він є ключовою фігурою освітнього середовища. Інноваційні процеси в освіті, запровадження ключової реформи Міністерства освіти і науки – Нової української школи – сприяли вибору теми районного семінару керівників шкіл у Великобичківській ЗОШ І-ІІІ ст. №1, а саме „Формування управлінської компетентності керівника сучасного закладу освіти в парадигмі Нової української школи”.

На базі цього закладу загальної середньої освіти зібралися директори шкіл району, щоб підвищити свій теоретичний та практичний рівні управлінської майстерності, обмінятися думками щодо реалізації ідей НУШ, накреслити стратегію розвитку освіти Рахівщини та почерпнути досвід роботи одного з найдосвідченіших та мудрих керівників шкіл Івана Михайловича Лембака. Спільно зі своїми заступниками Гуровою Л.П. та Горощак О.О., педагогами та учнями привітали гостей святково-кольоровим флеш-мобом „Писанка” та хлібом-сіллю запросили на головний методичний захід – майстер-клас „Лідери змін. Директор в освітній парадигмі НУШ. Сучасний керівник: шлях до майстерності й успіху”.
Капустяк Н.Т., завідувач РМК, керівник семінару, вітаючи його учасників, ознайомила із планом роботи, наголосила на актуальності та інноваційності запланованих заходів, закликала до активності й творчості у вирішенні основних завдань. Лембак І.М., директор школи, презентував свій творчий колектив педагогів та учнів, а також розкрив питання „Нова українська школа – основна точка розвитку сучасної освіти”. Його думки підтвердили вчителі початкових класів, роздумуючи над концептуальними засадами реформування початкової освіти, втіленням основних ідей НУШ на практиці під час показового засідання методичного об’єднання, яке провела голова ШМО Коперльос С.Й. Початківці зауважили, що наразі надзвичайно важливо для керівників, педагогів, батьків розглянути теоретичні питання тих основних змін, що чекають на майбутніх учнів-першокласників, які набуватимуть в освітньому закладі не просто знання, а необхідні для життя компетентності. Окрім того, проаналізовано держстандарт, типовий навчальний план для 1-4 класів, затверджений МОН, види оцінювання; учителі початкових класів школи поділилися досвідом роботи з упровадження нової технології „Лепбук”, організації освітнього простору на прикладі класного приміщення 4-го класу школи, а також провели імітаційну гру „Ранкові зустрічі”, перевтілившись у першокласників.
Наступним етапом семінару стала ділова гра „Директор – генератор та головний агент змін”, що складалася з кількох етапів та передбачала роботу в групах з виконанням певних завдань. Під час міні-тренінгу Іван Михайлович запропонував присутнім вправи „Силует”, „Модель директора-професіонала”, „Відкритий мікрофон”, а Гурова Л.П., заступник директора з навчально-виховної роботи школи, запросила присутніх у віртуальний кабінет директора та застосувала вправи „Норммікс”, „Класифікатор термінів”, „Планкейс”. Капустяк Н.Т. надала завдання групам виконати тестові завдання та задачі з питань управлінської діяльності, зокрема ті, що стосуються кадрових питань, атестації педпрацівників тощо. Особливо зацікавив присутніх лайф-коучинг практичного психолога школи Головчук Р.Р. „Психологічний супровід роботи з кадрами”, адже під час психологічної паузи активно на практиці побачили наслідки булінгу серед педагогів через вправу „Скріпка”, а також озвучили свої бажання в „Калоші щастя”. Таким чином зробили висновок про те, що сучасний лідер – це творча особистість, здатна до змін, готова створювати і впроваджувати інноваційні управлінські технології, а сучасний керівник – новий лідер, творець, менеджер освіти, професіонал зі своїм власним, новим та ефективним стилем управління, що йде крок за кроком до нової якості школи.
Прикладом вдалого менеджменту у Великобичківській ЗОШ І-ІІІ ст. №1 стала презентація шкільного щорічного проекту „Нові обличчя”. Адже за підсумками роботи педагогів з обдарованими учнями школа займає цьогоріч друге загальнокомандне місце з кількості переможців районних етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад та конкурсів. Завдяки спонсорській допомозі керівництво школи нагородило переможців цінними призами та грамотами. Такий проект є не лише формою подяки учням, але й прикладом та мотивацією для інших школярів.
Творчою перервою в роботі методичного заходу стала екскурсія до музею історії школи та презентація учнями його цікавих експозицій та експонатів.
Позакласний захід „Ми діти твої, Україно!” під керівництвом заступника директора з виховної роботи Горощак О.О. не залишив байдужим нікого з присутніх, адже був не лише патріотичним за змістом, а й інноваційним, емоційним, зворушливим. Талановиті учні за допомогою виразного слова, інсценізації, музики, танцю, пісні довели, що вони мають найкращих учителів, наставників, які виховують справжніх щирих патріотів своєї школи, селища, України.
Керівники закладів освіти під час обміну думками з приводу побаченого й почутого зробили висновки: Гуков С.Є. з Ясінянської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 відзначив значимість семінару з точки зору його теоретично-практичного спрямування, актуальності теми, інтерактивної форми проведення; Бабинець Д.Й. із Рахівської ЗОШ І-ІІІ ст. №3 підмітила згуртованість усього колективу педагогів та учнів при підготовці й проведенні заходів, високий професіоналізм керівництва школи, неймовірний національно-патріотичний дух, що був своєрідним обрамленням семінару; Ільчук Л.О. із Великобичківської ЗОШ-інтернату була вражена рівнем і стилем керівництва, організації колективу та результативністю його праці. Ворохта Н.П., заступник начальника відділу освіти, молоді та спорту, Капустяк Н.Т., завідувач РМК, відзначили високий рівень організації та проведення всіх методичних заходів під час семінару, подякували за гостинний прийом та презентацію досвіду роботи освітнього закладу його керівнику Лембаку І.М., який у співпраці та взаєморозумінні здійснює щоденну рутинну працю, незважаючи на виклики й проблеми, підтримує імідж своєї „першої” бичківської школи.

Федосенко Т.М.,
методист РМК,
Рахівський р-н

dr 2

dr 3

dr 4