Національно-патріотичне виховання в Костилівській ЗОШ І-ІІІ ступенів

nac 1

Формування патріотизму в українському суспільстві залишається першочерговим як для держави, так і для системи освіти в цілому. У зв’язку з цим національно-патріотичне виховання є важливою складовою освітнього процесу.
Що ж таке патріотичне виховання в сучасному розумінні? Це планомірна виховна діяльність, результатом якої є почуття патріотизму, тобто любові до рідної землі, Батьківщини, держави, культури, традицій, відповідальність за природу, національна самосвідомість і гідність, потреба зробити свій внесок у долю Батьківщини, прагнення праці на благо рідної країни, її народу.

Тому з метою обміну досвідом щодо вдосконалення національно-патріотичного виховання згідно Концепції Нової української школи на базі Костилівської ЗОШ І-ІІІ ст. у Рахівському районі було проведено районний семінар заступників директорів з виховної роботи з теми «Формування патріотизму, глибокого розуміння історії свого народу, національної ідентичності, самобутності у процесі реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання школярів», який розпочала директор школи І.П. Біроваш разом зі своїми заступниками Л.П. Бобота та Н.І. Міськовою, привітавши присутніх гостей у стінах школи, ознайомили з особливостями закладу та педагогічним колективом. Мету та план проведення семінару озвучила Т.М. Федосенко, методист РМК, акцентуючи увагу на основні напрямки реалізації оновлених Стратегії та Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України.
Присутніх було запрошено на виховні години у 6-А клас (класний керівник Г.Я. Веклюк) та у 8–А клас (класний керівник Г.Ю. Тодер). Учителі та учні не залишили байдужими жодного з гостей, викликали яскраві позитивні емоції, повагу та неабиякий захват своєю активністю та співпрацею впродовж занять. Присутні побачили творчий підхід класного керівника до реалізації теми, мети та завдань виховної години у 6-А класі «Україна – країна, в якій я живу». Учні зрозуміли, що патріотизм – одна із якостей людського характеру, що керує людською свідомістю, заставляючи робити великі вчинки в ім’я своєї Батьківщини. Потрібно любити рідну мову, історію та культуру українського народу, мати почуття національної самосвідомості. Тодер Г.Ю., класний керівник 8-А класу, на виховній годині «Україна – країна героїв» зуміла охопити всі аспекти та сучасні вимоги освітнього процесу. Їй дійсно вдалося запалити в серцях юних патріотів іскру готовності служінню рідній землі, самопожертви заради інших людей.
Сьогодні, в умовах українських реалій, коли Україна ціною життя Героїв Небесної Сотні і зусиллями українських військових відстоює свободу і територіальну цілісність, національно-патріотичне виховання набуло пріоритетного значення. Надзвичайно важливим є уміння педагогів весь освітній процес організувати таким чином, щоб насичити його ідеєю патріотизму, якою б одухотворювався кожен вихованець. Це вимагає від педагога, виховника, наставника підвищення його професіоналізму саме у цьому аспекті. З цією метою учасникам семінару було представлено змагання двох команд учителів в інтелектуальній грі брейн-ринг на патріотичну тематику «Ігри патріотів», яку підготувала і провела заступник директора з виховної роботи Н.І. Міськова. Особливо вразило всіх присутніх представлення домашнього завдання – виготовлення колажу «Село моєї мрії». Учасники команд «Берегиня» та «Цвіт України» представили цікаві проєкти щодо економічного та соціально-культурного розвитку села Костилівка в майбутньому. Зокрема, зацікавив проєкт побудови на території села нової сучасної школи, який представив учасник гри з команди «Цвіт України», учитель історії та правознавства І.Д. Миланюк, а також відновлення маршрутів залізничною колією та реставрація «станції-привиду» Берлибаш, що емоційно презентувала Пластун В.В., вчитель української мови і літератури. Непомітно плинув час, у перервах між етапами гри члени журі підбивали підсумки щодо кількості набраних балів кожної з команд. А учасники вокального ансамблю «Чародійниця» під керівництвом учителя музичного мистецтва В.М. Ковач талановито виконували одну за одною пісні на патріотичну тематику: «Це моя земля», «Свято»», «Мій рідний край», «Карпати»… Дзвінко лунали пісні про квітучу Україну, рідні гори Карпати, в залі панувала святкова атмосфера, і серце кожного учасника семінару сповнювалося почуттям гордості за нашу державу, почуттям любові до рідної карпатської землі. Журі оголосило результати: перемогла «дружба» – обидві команди набрали однакову кількість балів за виконання завдань.
Надзвичайно приємні враження залишила екскурсія по школі. В коридорах закладу були виставлені естетично оформлені учнівські роботи. Костилівська ЗОШ І-ІІІ ст. може пишатися своїми юними художниками, дизайнерами, фотографами, майстрами народних промислів. Це – блискучий результат естетичного виховання, що так само займає важливе місце в освітньому процесі. Учасники семінару висловили вдячність адміністрації школи та педагогічним працівникам за професіоналізм, творчий підхід до реалізації теми, мети та завдань заходів, а також за вагомий особистий розвиток та прагнення до самовдосконалення. Згуртованість колективу школи, адміністрації, учнів зробили показові заходи справжнім святом. Особливу подяку було висловлено головним його «винуватцям» – заступнику директора з виховної роботи Н.І. Міськовій, педагогу-організатору Н.М. Друляк, класним керівникам, з побажаннями їм натхнення і успіхів у вихованні відданих, зацікавлених у вивченні рідної мови та глибокого розуміння історії свого народу і культури, національної ідентичності, самобутності юних патріотів.
Аналізуючи побачене, заступники директорів з виховної роботи шкіл району відзначили, що у цьому закладі освіти використовуються сучасні підходи до організації роботи з класними керівниками, учнівським самоврядуванням, простежується співпраця між колегами, готовність до впровадження та вдосконалення форм і методів виховання. Процес формування громадянина-патріота ґрунтується не лише на набутті визначеної сукупності знань, умінь та навичок, певних моральних норм і цінностей, а й вихованні власним прикладом любові до мови, звичаїв, традицій, до рідної землі, своєї малої батьківщини, школи, людей, гордості за свою незалежну, цілісну і єдину державу – Україну.

                                               Бобота Л.П.,
заступник директора з НВР
Костилівської ЗОШ І-ІІІ ст.  

nac 5

nac 6