Міжнародний Шевченківський конкурс на Свалявщині

Добігає кінця 2014 рік – Рік Великого Шевченка (200-ліття від дня його народження), рік складних політичних перипетій, рік самоствердження кожного з нас і нації загалом. Ось чому по-новому, значущо й заклично, ствердно й благально звучать Великі слова:
«В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля…;
схаменіться! Будьте люди…;
обніміться ж, брати мої...»

Творчість Шевченка вкотре стала духовною основою формування громадянської позиції, всепоглинаючого бажання творити нову державу, стала символом національної свідомості українців.
Тож достойне відзначення славного ювілею, утвердження в Україні Шевченкової ідеї та її репрезентація на міжнародному рівні й визначало цьогоріч внутрішню гуманітарну політику держави.
Перлина Срібної Землі – Свалявщина – прилучилася до гідного вшанування видатного сина українського народу – Тараса Григоровича Шевченка. З цією метою відділом освіти, молоді та спорту Свалявської районної державної адміністрації, загальноосвітніми навчальними закладами проведено комплекс культурно-мистецьких та просвітницьких заходів: літературно-музичні свята, конкурси читців, тематичні екскурсії, дослідницькі проекти, літературні ранки (вечори), вікторини, конкурси малюнків, книжкові виставки, усні журнали тощо. Листопад 2014 року – не виняток з цього комплексу відзначень. 21 листопада на базі Свалявської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 відбувся районний етап V Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Т.Г.Шевченка, завдання якого – глибше осягнути велич спадщини Шевченка та виявити залюблену у творчість генія учнівську молодь.
Шкільний кабінет, у якому зібралася талановита юнь, перетворився на вишукану світлицю: вишиті скатертини, рушники, виставка творів Кобзаря та дитячих малюнків до його творчості, вислови митців про Шевченка додавали урочистості, святковості.
З вітальним словом до учасників звернулися завідувач РМК відділу освіти, молоді та спорту Е.С. Приходько та автор цих рядків. Ельвіра Степанівна наголосила на значенні мови в житті людини як найдорожчого скарбу, на неоціненній ролі Шевченкового слова задля гартування міцності духу й необхідності сповідувати загальнолюдські моральні цінності. «Це і є метою Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Шевченка», – відзначила завідувач РМК.
Душевним, щирим, натхненним був виступ учнів школи, подарований учасникам і присутнім учителям (керівники – учителі української мови та літератури Н.Ф.Рущак, Г.В.Тидір та учитель музичного мистецтва Л.Ю. Рева). Палкі слова про Кобзаря окриляли, змушували трепетно битися дитячі сердечка, додавали гордості за свою Батьківщину, упевненості в мирному завтрашньому дні, а мелодійність пісень у виконанні дівочого ансамблю «Мрія» наснажували прекрасними емоціями.
Фінальна пісня «Шануймося, браття» про єднання українців у нелегкий час стала акумулюючим акордом перед написанням учасниками творчої роботи на шевченківську тематику.
14 учнів 5-8 класів та 6 учнів 9-11 класів не просто творили письмові висловлювання про життєвий і творчий шлях Шевченка, розмірковували над минулим і сьогоденням, а й прилучалися душею і серцем до святого й сокровенного.
Конкурсні роботи відзначалися глибиною власних міркувань, оригінальністю підходу при висвітленні завдань, емоційністю та образністю, знаннями тексту поезій Великого Кобзаря, розумінням ідейного спрямування Шевченкових творів.
Переможцем конкурсу у віковій категорії 5-8 класи стала учениця 8 класу Свалявської гімназії Марія Левко (уч. Т.І.Мауріц), а в категорії 9-11 класи – Вікторія Бобаль, учениця 9 класу Свалявської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 (уч. О.І.Сай).
Конкурс завершився. Дівчат-переможців чекають солідні випробування на обласному його етапі в Ужгороді 12 грудня 2014 року. Та доторк до безцінної мудрості геніального сина України продовжуватиметься. Бо ж слово Тараса було, є і буде завжди актуальним, пророчим. Велика книга «Кобзар» відкриватиме щоразу щось нове і сокровенне. Тому і творча, і духовна подорож до священних мистецьких джерел Тараса Григоровича триває…

Л.Андрела,
методист відділу освіти, молоді та спорту Свалявської РДА