Нові сторінки Голодомору

20151127 112011

27 листопада поточного року учні НВК «УжЕЛ, ЗОШ І-ІІ ст.» та члени гуртка «Історичне краєзнавство» ознайомилися з експозицією «Хай не згасне свічка пам’яті»,  яка відкрилася в приміщенні Ужгородського краєзнавчого музею і присвячена трагічній події в історії українського народу – Голодомору 1932-1933 років. У ній представлялися нові документи, факти, фотографії, свідчення очевидців, які раніше зберігалися в архівах КДБ, а потім СБУ.

Експозиція складалася з плакатів, де наведено факти злочинів сталінського режиму проти українського народу. Кожний плакат був присвячений окремій темі цієї трагічної сторінки в історії нашої держави: «Між репресіями і голодом: про трагедію місцевого керівництва 1932-1933 років» – подає інформацію про радянських керівників в Україні, які зберегли совість і відмовлялися виконувати злочинні накази сталінського керівництва з вилучення продовольства у власного населення; «Вбивство голодом. Другий етап» – надає документальні свідчення – копії наказів, директив, постанов до партійного керівництва України з вимогами посилити хлібозаготівлю; «Вбивство голодом. Третій етап» – наводить фотографії головних злочинців – представників сталінізму, що організували геноцид українського народу у 1932-1933 роках – це В.Молотов, Л.Каганович, П.Постишев, С.Косіор та сам Й.Сталін. Знаходяться документи, що підтверджують участь цих катів в організації Голодомору на українських землях. Плакат «Протести 1932-1933 років» наводить приклади чисельних акцій протестів українських селян проти злочинних дій радянсько-партійного керівництва під час насильницького вилучення хліба у населення. Також наведено слова протесту видатного українського поета М. Хвильового, який засуджував антилюдський сталінський режим та на знак протесту покінчив життя самогубством. Плакат «Жнива Голодомору» розкриває масштаби штучно організованого голоду, наводить цифри кількості жертв цього злочину на українських землях.
Учні з великою цікавістю оглядали експозицію. Більшість дітей показали свою обізнаність з фактами цієї трагедії. Керівник екскурсії прокоментував зображення на плакатах, доповнив відомості певними фактами.
Загалом, огляд експозиції, присвяченої геноциду українського народу у 1932-1933 роках мав великий вплив на учнів, сприяв вихованню в них почуття негативного ставлення до радянського сталінського режиму, осмислення трагедії Голодомору, співчуття його жертвам, збереження цих подій у своїй пам’яті.

В. Б. Мазур